Yazılar geri dön

İnşaat Sektöründe Denetim

1999 Gölcük depremini sadece korkusuyla yaşamış bir gençtim o zamanlar. İnşaat Mühendisliği okuyacağım aklımın zerresinde dahi yoktu. Aradan geçen 20 yıllık sürecin neredeyse yarısını çeşitli projelerde çalışmış bir mühendis olarak gözlemleyebildim. Deprem Yönetmeliği, İmar durumu gibi bir çok değişkene rağmen çok fazla bir yol kat etmiş olmadığımızı düşünüyorum.

Yapısal bir denetimle ilgili 2 kontrol mekanizması var. Bunlardan biri Yapı Denetim firmaları, diğeri ise OSGB firmalarıdır. Her ikisi de sebebini anlayamadığım şekilde ücretleri müteahhitler tarafından ödenen bir sistemdir. İkisi de can ve mal kayıplarına sebebiyet verebilecek etkenler iken, ücretlerini devlet tarafından değil de müteahhitler tarafından alırken ne kadar doğru denetleyebileceklerdir ? Bu durumu aşmak da esasen çok zor değil. İlgili bakanlıklar bir denetimci havuzu oluşturabilirler. Denetimcilerin atamalarını bu havuzdan rastgele yapsalar, inşaatlarda oluşabilecek hatalara bugünden daha fazla engel olabileceklerdir. Çünkü müteahhit firma istediği zaman yapı denetim ya da OSGB firmasını değiştirebilmektedir. Ancak bakanlıklar bu atamaları yapsa bu durum asla olamayacaktır. Bu şekilde iş/gelecek kaygısı olmayan denetimciler görevlerini çok daha sağlıklı şekilde yerine getirebilirler.

Binanın yapısal sağlığı, iş güvenliği önlemlerine nazaran daha doğru şekilde kontrol edilmektedir. Ancak özellikle kaba inşaat seviyesinde iş ve işçi sağlığı önlemlerinin çok uygun olmadığını gözlemlemekteyiz. Halbuki OSGB maliyetleri inşaat maliyetinin %2’si oranında komik bir maliyete denk gelmektedir. Bu masrafları göz ardı etmek ise vicdanen açıklanması zor bir durum olsa gerek.

Deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini neden unutuyoruz ? Deprem değil, ihmaller can alır.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Murat demirci

    Kesinlikle katılıyorum hem inşaat sektörü hem bütün sektörlerde sağlık ve güvenlik denetimini devletin yönlendirdiği bir sistem faydalı olacaktır. Çünkü işine gelmeyen müteahhit işveren adı ne olursa olsun kolayca işten çıkarabilmekte yada kendi isteği doğrultusunda yönlendirebilmekte mevcut sistemde. Fakat devlet havuzundan atanan bir uzman veya yapı denetim firması doğru bir yapı düzenlemesindeki taleplerinde anında karşılık bulacak ve yürütülen iş daha sağlıklı olacak düşüncesindeyim

    Şubat 25, 2019 , 5:05 pm

Yoruma kapalı.

Yazılar geri dön